Aktuálne počasie

dnes, utorok 17. 10. 2017
18 °C 3 °C
streda 18. 10. 17/2 °C
štvrtok 19. 10. 16/2 °C
piatok 20. 10. 15/6 °C

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 6
DNES: 440
TÝŽDEŇ: 919
CELKOM: 150631

Sviatok

Meniny má Hedviga, Jadviga

Dátum a čas

Dnes je utorok, 17.10.2017, 19:02:47

Navigácia

Výber jazyka

  • sk
  • en
  • de

Obsah

Píšu o našej obci v denníku Plus 1 deň: Bývalý starosta položil obec takmer na kolená

Typ: náš tip | Aktuality z obce
Píšu o našej obci v denníku Plus 1 deň: Bývalý starosta položil obec takmer na kolená 1CELOSLOVENSKÁ TLAČ O KAUZE PLATOV BÝVALÉHO STAROSTU: Denník Plus 1 deň 4.10.2017 priniesol v tlačenom vydaní, aj na webe článok o našej obci, zameral sa na kauzu bývalého starostu, pod názvom: Bývalý starosta položil obec Valaská Dubová takmer na kolená. Nechal nám tu obrovské dlhy. Exstarosta pred súdom: Podľa obžaloby bral vyšší plat ako mal!

Vytýkajú mu, že dedinu položil na kolená. Súčasné vedenie obce Valaská Dubová pri Ružomberku má čo robiť, aby sa z problémov, ktoré im narobil bývalý starosta Jozef Fleis, nejako pozviechali. Ten si mal totiž vo svojej funkcii tajne prideľovať vyšší plat, ako mal schválený zastupiteľstvom. Obyvatelia sú z toho nešťastní, bývalý starosta nám tu nechal iba dlhy, zhodujú sa. 
„Poslanci mu schválili plat v sume okolo 1500 eur, ale nakoniec sa zistilo, že na účet dostával viac,“ podotkol poslanec obecného zastupiteľstva Martin Kereškéni
Exstarostovi hrozí 12-ročné väzenie:
Spor sa vlečie vyše 2,5 roka, momentálne je v štádiu, že bývalý starosta bol obvinený zo zločinu zneužitia právomoci verejného činiteľa, kde je navrhovaná sadzba do 12 rokov. "Súd má k dispozícii uznesenia, koľko bývalému starostovi poslanci schválili, a výplatné pásky, koľko mu išlo skutočne na účet," doplnil ku kauze poslanec obce Martin Kereškéni, ktorý sa zúčastnil doterajších súdov aj ako svedok. Obec na súdoch zastupuje aj starosta Igor Tulinský a právna zástupkyňa Lenka Mišalová. Vedeniu obce ide o vrátenie financií.

Súdne pojednávanie sa blíži, a preto nás zaujímalo, ako celú kauzu vidí obvinený exstarosta. "Žiadny dlh ako bývalý starosta som nezanechal, aspoň som o tom nevedel, na to bola ekonómka, ktorá to mala na starosti. V tejto celej kauze sa cítim nevinný a dokážem to aj na súde," vyjadril sa pre denník Jozef Fleis. Hlavné pojednávanie s rozhodnutím je naplánované na október. "Nie som spokojný so svojim súčasným obhajcom, mením si právneho zástupcu, takže pojednávanie sa určite odročí," uzavrel Fleis.

Obec dlhovala vyše 100 tisíc eur (dlh po nástupe nového vedenia bol 114 921 eur, t.j. 3 462 113 Sk).
Nové vedenie obce po voľbách z novembra 2014 dostalo náročnú úlohu, muselo sa vyrovnať so zlou ekonomickou situáciou. Obec dlhovala rôznym subjektom takmer stotisíc eur. Na to, aby sa dostala z najhoršieho a splatila aspoň časť najsúrnejších pohľadávok, si musela vziať úver. „Inak sa začína, keď máte na účte niečo ušetrené, a inak, keď sa topíte v dlhoch. Všetko, do čoho sa púšťame, preto robíme svojpomocne alebo z dotácií,“ vraví terajší starosta Igor Tulinský
Obyvatelia pomáhajú:
Podľa jeho slov je to stále ťažké obdobie, ale postupne sa im vraj darí dávať situáciu do poriadku. Obec sa posúva dopredu aj napriek dlhom, ktoré nové zastupiteľstvo so starostom zdedili. Zásluhu majú na tom najmä obyvatelia, ktorí priložia ruku k dielu bez nároku na odmenu. Vyzdvihol prácu obyvateľov, ktorí sú ochotní obetovať voľný čas a pomôcť rozvoju. „Dobrým príkladom bola stavba nového oplotenia na cintoríne pri vstupe do dediny. Ak by ju urobila firma, obec by to podľa pôvodného rozpočtu, ktorý dal vyhotoviť ešte bývalý starosta, stálo viac ako 80-tisíc eur. Napokon si obec zakúpila materiál a do opravy plota sa pustili miestni chlapi. Oprava vďaka tomu stála len 15-tisíc eur,“ hovorí starosta Igor Tulinský
Obec musí šetriť.
Ročný rozpočet Valaskej Dubovej sa pohybuje okolo 200-tisíc eur. Väčšina z nich pochádza z podielových daní a miestnych poplatkov. Starosta sa snaží robiť len také veci, ktoré stoja čo najmenej peňazí. „Ak chceme investovať, musíme šetriť alebo sa úspešne uchádzať o dotácie a fondy,“ skonštatoval starosta.

Ako vnímajú prešľapy bývalého starostu obyvatelia obce?

"Na bývalého starostu nemám pekného slova. Som stará, ale to, čo spravil, nie je v súlade s kresťanským poriadkom," povedala Mária (80).
"Za súčasného starostu sa nám teraz žije lepšie. Starý starosta nám tu nechal iba obrovské dlhy, a obec bola bez peňazí, nemala dostatok financií," dodala Felicita (70). 
Autor: Pavol Konštiak

Článok na webe: https://www1.pluska.sk/Regiony/Stredne-Slovensko/Exstarosta-pred-sudom-Podla-obzaloby-bral-vyssi-plat-ako-mal 

 


Vytvorené: 11. 10. 2017
Posledná aktualizácia: 13. 10. 2017 21:27
Autor: Martin