Čo značí 20-C+M+B-17 ?
Traja králi v skutočnosti boli traja mudrci. Prišli do Betlehema na ťavách za novorodeniatkom. Cestu im ukázala hviezda, ktorá oznamovala narodenie Božieho syna. Jeden z mudrcov bol zo severu, druhý z juhu a tretí počerný, pravdepodobne z Indie. Každý z nich doniesol dar a poklonu Spasiteľovi sveta. Dary boli vzácne, išlo o kadidlo, zlato a myrhu. (Kadidlo a myrha sú vysušenou miazgou, živicou zo vzácnych stromov v polopúštnych oblastiach. Obsahujú látky, ktoré majú liečebné i ezoterické vlastnosti a v dobe Ježiša Krista mali väčšiu hodnotu ako zlato, dokonca sa používali aj ako platidlo). Tieto dary hovoria aj o tom, že jeden z troch kráľov bol mladý a toho symbolizuje „vzdušná“ myrha. Druhý bol starý, toho symbolizuje „zemské“ kadidlo a tretí bol ťažko pracujúci v strednom veku a toho symbolizuje „vodné“ zlato.
Príchodom troch kráľov bolo oznámené, že sa narodil Spasiteľ. Ich dary pomohli vykúpiť sa Márii, Jozefovi a Ježiškovi od colníkov cestou do Egypta, kde utiekli pred Herodesom. Herodes nemilosrdne zavraždil všetky novorodeniatka preto, lebo sa obával o to, že príde o moc keď sa dozvedel od troch kráľov, že prišiel na svet Spasiteľ s Božským pôvodom.
Sviatok Zjavenie Pána - Troch kráľov patrí k najstarším kresťanským sviatkom, ktorý sa slávi od 3. storočia. V 12. storočí týchto troch kráľov pomenovali na parížskej univerzite – Gašpar, Melichar, Baltazár. V súčasnosti sa 6. januára pri svätých omšiach požehnáva voda, soľ a krieda. Kňazi chodia do domovov ľudí, kde ich požehnávajú vodou. Kňaz sa pritom modlí spolu s domácimi, urobí znak kríža nad príbytkom, nad dvere napíše požehnanou kriedou nový letopočet a písmená 20-C+M+B-17, čo značí Christus Mansionem Benedicat – Kristus nech žehná tento dom.
Traja králi majú uložené svoje pozostatky v Kolínskej katedrále, kde ich v roku 1164 dostal darom Fridrich Barbarosa z Milána. Predtým boli uložené v Carihrade.