Menu
Obec Valaská Dubová
ObecValaská Dubová
Valaská Dubová

Dobrovoľný hasičský zbor vo Valaskej Dubovej získal nový defibrilátor!

Dobrovoľný hasičský zbor vo Valaskej Dubovej získal nový defibrilátor! 1

Automatický externý defibrilátor (AED) je neoddeliteľnou súčasťou prvej pomoci pri náhlej zástave srdca. Členovia nášho dobrovoľného hasičského zboru sú odborne, ako aj prakticky pripravení pomáhať ľuďom práve pri takýchto situáciách.

Dňa 29.9.2022 predseda DHZ Valaská Dubová prevzal do užívania automatický externý defibrilátor, ktorý sa mu podarilo získať v spolupráci s Občianskym združením Záchranná zdravotná služba VMS. V ten istý deň sa členovia DHZ Valaská Dubová Marek Bačík, Ivan Drabiňák, Jaroslav Mlynárik, Michal Gajdoš, Filip Bocko, Lukáš Holubčík, Júlia Drabiňáková a Miroslava Holubčíková zúčastnili na praktickom zaškolení, na obsluhu automatického externého defibrilátora. Tento život zachraňujúci prístroj je už neoddeliteľnou súčasťou prvej pomoci pri náhlej zástave srdca. Členovia DHZ sú tak odborne ako aj prakticky pripravení pomáhať ľuďom práve pri takýchto situáciách. Zároveň sú zaregistrovaní v celoslovenskom registri AED ( mapa AED uverejnená na stránke www.155.sk), čím budú k dispozícii operačnému stredisku pre našu obec ako aj pre blízke okolie. Náš AED je jediný na trase Dolný Kubín – Ružomberok ako aj  priľahlých obcí na tejto trase.

 

Čo to vlastne AED je?

Automatický externý defibrilátor (AED) je prenosný prístroj, určený pre použitie pri laickej aj odbornej prvej pomoci pri náhlom zastavení krvného obehu v dôsledku fibrilácie komôr alebo inej závažnej srdcovej arytmie. Od obsluhy potrebuje zapnutie a nalepenie elektród na hrudník pacienta, ďalej dokáže samostatne vyhodnotiť elektrokardiogram pacienta do tej miery, aby spoľahlivo rozhodol o potrebe defibrilácie a nasledovne vyzvať obsluhu spustiť defibrilačný výboj.

Jeho význam spočíva vtom, že skorá defibrilácia počas kardiopulmonálnej resuscitácie zvyšuje šance pacienta na prežitie. Rovnako bolo preukázané, že dosiahnuteľnosť skorej defibrilácie zlepšuje, ak je dosiahnuteľný automatický externý defibrilátor.

Aj vďaka AED sa naša obec stáva bezpečnejšou, nakoľko dojazdy vozidiel záchrannej zdravotnej služby presahujú viac ako 10 min.

 
   

                                                              Ing. Marek Bačík

Dátum vloženia: 30. 9. 2022 19:38
Dátum poslednej aktualizácie: 3. 10. 2022 9:52